جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه یکی از روش های بالا بردن اعتماد به نفس خانم هایی است که از سایز سینه ی خود رضایت ندارند و دائما با خود تلقین می کنند که اندام آنها نسبت به دیگران ترکیب زیبایی ندارد.

زیبایی پستان باعث افزایش اعتماد به نفس در خانم ها می شود. یکی از نکات بسیار مهم در انجام این جراحی انتخاب پزشکی با تجربه است که لازم است در انتخاب او بسیار دقت کنید. سه نوع طبقه بندی کلی برای جراحی زیبایی پستان وجود دارد که شامل کاهش چربی پستان، بازسازی پستان و پروتز پستان می شود. در ادامه می خواهیم در مورد انواع جراحی های زیبایی سینه و ویژگی های هر کدام صحبت کنیم.

جراحی زیبایی سینه

جراحی پروتز سینه

پروتز پستان برای افزایش اندازه، بهبود ظاهر و ایجاد تقارن پستان در خانم ها، انجام می شود. خانم ها به دلایل زیادی عمل پروتز سینه را انجام می دهند؛ کوچک بودن سینه ها، بد فرم شدن پستان ها بعد از دوران بارداری و پستان های نا متقارن از جمله دلایلی هستند که فرد را به فکر عمل پروتز سینه می اندازد.

پروتز سینه با گذاشتن پروتز زیر و روی قفسه سینه انجام می گیرد. پزشک ممکن است برش را در زیر بغل، ناحیه قهوه ای رنگ اطراف پستان و یا در قسمت پایینی پستان ایجاد کند. در کل، جراحی پروتز پستان را می توان عملی تهاجمی دانست. اگر پزشک برای پروتز، برش هایی در زیر بغل ایجاد کند، از آندوسکوپ در طول عمل جراحی استفاده می شود.

 

انواع پروتز سینه

پروتزها از لایه های سیلیکونی ساخته شده است که یا با محلول آب و نمک و یا با ژل سیلیکون پر شده اند. معمولا  پروتزهای سیلیکونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از پروتزهایی که با ژل پر شده اند یک بار توسط سازمان غذا و دارو ممنوع شد و اکنون به صورت محدود مورد استفاده قرار می گیرد.

البته پروتزها را از جنبه های مختلفی می توان تقسیم بندی کرد؛ از نظر جنس لایه سطحی، اندازه، میزان برجستگی و شکل ظاهری. انتخاب مناسب ترین نوع پروتز برای جراحی سینه بر عهده پزشک جراح است که با بررسی وضعیت مراجعه کننده می تواند تصمیم بگیرد.

عوارض احتمالی پروتز پستان

جراحی پروتز سینه مانند تمامی عمل های زیبایی دیگر، عوارض خاص خود را دارد. جزئیات عوارضی که ممکن است پس از عمل برایتان روی دهد، از سوی پزشک جراح اطلاع رسانی می شود اما بد نیست پیش از اقدام به جراحی، برخی از شایع ترین آن ها را بدانید.

 • درد پستان
 • تغییر عصب حسی نوک پستان و پستان
 • زخم
 • خونریزی
 • عفونت
 • عدم قرینگی پستان ها

ماندگاری نتیجه پروتز سینه

پروتز های پستان به گونه ای طراحی نشده اند که برای همیشه ماندگار باشند. اگر اندازه و شکل سینه پس از مدتی تغییر کند، امکان تعویض پروتز سینه فراهم می شود. خانم هایی که پروتز پستان ژلی دارند باید بعد از عمل جراحی سه بار در سال و سپس دو بار در سال آزمایش ام آر آی دهند. داشتن پروتز پستان فرآیند عکس برداری را دشوار می کند اما اشعه ایکس این مشکل را برطرف می کند.

جراحی کوچک کردن پستان در زنان (ماموپلاستی کاهنده)

جراحی کوچک کردن پستان در میان بانوانی رواج دارد که بزرگی و سنگینی پستان های آن ها گردن درد، کمردرد، ضعف و بی حسی را به دنبال دارد. در طول این عمل جراحی پوست اضافی، چربی و بافت پستان جدا می شود. جراحی کوچک کردن پستان ممکن است منجر به تغییرعصب حسی سینه شود و خانم هایی که عمل جراحی برای کوچک کردن سینه ها انجام می دهند، ممکن است دیگر قادر به شیردهی نباشند.

بعد از عمل جراحی ماموپلاستی کاهشی، دردهای ناشی از داشتن سینه های بزرگ از بین می رود.

دلایل انجام جراحی کوچک کردن پستان

از جمله شایع ترین علل انجام این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گردن درد، کمر درد و شانه درد مزمن
 • خارش زیر پستان
 • کمبود اعتماد به نفس به دلیل داشتن پستان های بسیار بزرگ
 • انجام فعالیت ها به صورت محدود

دقت کنید که در شرایط زیر نباید جراحی کوچک کردن پستان را انجام دهید:

 • استعمال دخانیات
 • داشتن شرایط خاص مثل دیابت و مشکلات قلبی
 • داشتن اضافه وزن

جراحی کوچک کردن پستان در مردان (ژنیکوماستی)

این جراحی میان مردانی رواج دارد که به دلیل رشد بیش از حد بافت سینه از ظاهر آن راضی نیستند. به رشد بیش از اندازه سینه ها، اصطلاحا ژنیکوماستی گفته می شود.

البته یکی از دلایل دیگر جراحی برای کوچک کردن سینه وجود پوست اضافه در قفسه سینه است که بر اثر کاهش وزن به وجود آمده است. جراحی برای کوچک کردن سینه به از بین رفتن این پوست اضافه کمک می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس در مردان می شود.

نتیجه جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه می تواند باعث کاهش درد در گردن، کمر و شانه شود. همچنین توانایی افراد را برای شرکت در فعالیت های فیزیکی بالا می برد و منجر به افزایش اعتماد به نفس در آن ها می شود. با وجود تمام این ویژگی های مثبت، ماه ها طول می کشد تا جای زخم و ورم کاملا از بین برود.

جراحی بازسازی پستان

سالانه بسیاری از خانم ها به سرطان پستان مبتلا شده و برای درمان مجبور به تخلیه پستان درگیر بیماری می شوند. تخلیه سینه ها باعث کاهش اعتماد به نفس و بروز افسردگی برای آن ها می شود. جراحی  بازسازی پستان به این خانم ها کمک می کند تا شکل طبیعی پستان خود را حفظ کنند.

عمل بازسازی پستان اغلب برای خانم هایی مورد استفاده قرار می گیرد که برای پیشگیری از پیشرفت سرطان و درمان آن مجبور به تخلیه پستان های خود می شوند. با جراحی ترمیمی، ظاهر، اندازه، حجم و نوک پستان بازسازی می شود. اغلب به دلیل برداشته شدن مجاری شیردهی عملکرد طبیعی پستان، مانند شیردهی، باز نمی گردد.

در عمل بازسازی سینه، برای پستانی که نیاز به ترمیم دارد از پروتزی به اندازه حجم پستان سالم استفاده می شود. پروتز زیر ماهیچه قفسه سینه قرار می گیرد. عمل بازسازی پستان را می توان حتی با استفاده از بافت پستان خود بیمار انجام داد.

عمل لیفت سینه

در بعضی از بانوان، قوی و مقاوم نبودن پوست برای تحمل وزن پستان منجر به افتادگی آن می شود. در چنین مواقعی بانوان اقدام به لیفت سینه می کنند. در این پروسه پوست اضافی برداشته شده و بافت اطراف پستان کشیده می شود. در نتیجه پستان شما لیفت و به سمت بالا می رود.

به دلیل اینکه پوست بعضی از خانم ها برای تحمل وزن پستان به اندازه کافی مقاوم و محکم  نیست، سینه آن ها افتاده و شل می شود. در این حالت باید بافت اضافه سینه برداشته شود. در ادامه روش های برش لیفت پستان را با هم مرور می کنیم:

 • برش به شکل T معکوس: این برش که برش هوشمندانه نیز نام دارد به شکل حرف T در اطراف و زیر پستان ایجاد می شود.
 • برش دوناتی: این برش اطراف قسمت قهوه ای رنگ دور پستان ایجاد می گردد.
 • برش لجور: این برش اطراف قسمت قهوه ای رنگ پستان زده می شود و به سمت پایین است.

پس از جراحی برای لیفت پستان ممکن است اثرات زخم در محل جراحی باقی بماند. با توجه به مراقبت های بعد از جراحی می توانید از به جا ماندن رد زخم جلوگیری کنید.

نکات مهمی که قبل از جراحی زیبایی پستان باید بدانید

 • استعمال سیگار و هرگونه دخانیات را سه هفته قبل از انجام عمل جراحی متوقف کنید.
 • از مصرف قرص هایی مانند آسپرین و بروفن بپرهیزید.
 • اگر دارای بیماری هایی مانند فشارخون، دیابت، آسم و تنگی نفس، بیماری قلبی، کم خونی، بیماری های مربوط به تیروئید و هرگونه بیماری زمینه ای دیگری هستید حتما پزشک خود را در جریان بذارید.
 • اگر سابقه انجام عمل جراحی داشته اید پزشک خود را مطلع کنید.
 • قبل از عمل جراحی، آزمایشات مربوط به عمل که توسط پزشک تجویز شده اند را حتما انجام داده و نتیجه را به پزشک، تحویل دهید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پستان

 • تا سه روز بعد از انجام عمل جراحی حمام نروید و پانسمان خود را باز نکنید.
 • بعد از عمل جراحی از سوتین مخصوص طبی استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن تا سه روز بعد از انجام عمل جراحی بپرهیزید.
 • تا یک هفته بعد از عمل جراحی فعالیت های اجتماعی خود را از سر نگیرید.

هزینه جراحی سینه

اینکه هزینه جراحی سینه چقدر شود، بستگی به روش جراحی دارد. برای هر جراحی هم فاکتورهای مختلفی مد نظر قرار دارد که با توجه به آن ها، هزینه نهایی تعیین می شود. بنابراین می توان گفت هزینه جراحی زیبایی با درمانی سینه، برای هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از عوامل موثر در تعیین هزینه این نوع عمل های زیبایی عبارتند از:

 • میزان افتادگی سینه
 • میزان پیچیدگی عمل جراحی
 • نوع پروتز و اندازه
 • فرم سینه
 • نوع مشکل هر فرد
 • نوع عملی که باید انجام شود.
 • جنس پوست پستان
 • انجام همزمان دو جراحی (به عنوان مثال لیفت و پروتز سینه همزمان)

با توجه به موارد فوق می توان گفت تعیین هزینه دقیق جراحی سینه، تنها با معاینه و مراجعه حضوری نزد پزشک جراح، امکان پذیر است.

 

بهترین جراح سینه

 

سوالات متداول در مورد جراحی سینه

آیا بعد از عمل جراحی باید از سوتین مخصوص استفاده کنیم؟

بله، تا هشت هفته بعد از عمل جراحی باید از سوتین مخصوص استفاده کنید و بعد از هشت هفته تنها هنگام انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن باید از آن استفاده نمایید.

آیا بیمار می تواند سایز پروتز را تعیین کند؟

از آنجایی که استفاده از پروتزهای بسیار بزرگ و غیر استاندارد عوارض و مشکلاتی را به دنبال دارد، آناتومی پستان معیار اندازه گیری حجم مناسب پروتز است.

برای جلوگیری از افتادگی سینه چه اقداماتی می توان انجام داد؟

ورزش مداوم، استفاده از سوتین، سیگار نکشیدن و جلوگیری از تغییر وزن مکرر می توانند به جلوگیری از افتادگی پستان کمک کنند.

آیا جراحی لیفت پستان باعث تغییر حجم سینه می شود؟

جراحی لیفت سینه افتادگی پستان ها را برطرف می کند و آن ها را بالا می کشد. پس تاثیری در افزایش و یا کاهش حجم پستان ندارد.

چه افرادی برای انجام جراحی زیبایی پستان مناسب نیستند؟

انجام این عمل جراحی به زنان باردار و شیرده یا آن هایی که قصد بارداری در آینده را دارند، پیشنهاد نمی شود.

آیا پروتز پستان نیاز به تعویض دارد؟

اگر پروتز پستان صدمه ببیند باید بالافاصله تعویض شود اما اگر به خوبی از آن مراقبت کنید نیازی به تعویض نخواهد داشت و هیچ مشکلی ایجاد نمی شود.

نتیجه گیری

جراحی زیبایی سینه بسیار عمل مهمی است که باید توسط یک جراح پلاستیک خوب و با تجربه انجام گیرد تا با کمترین عوارض ممکن همراه باشد. از همین رو لازم است که در انتخاب بهترین جراح سینه نهایت دقت را به خرج دهید. هر چه وسواس بیشتری در این زمینه به خرج دهید، احتمال نیاز به عمل ثانویه و ترمیمی نیز کمتر خواهد بود.

 

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده