بریج دندان چیست؛ انواع، نحوه عملکرد و راهنمای هزینه آن

 

اگر دندان‌های شما از جمله دندان‌های پیشین از بین رفته‌اند، می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و استفاده از انواع خدمات دندانپزشکی دندان‌های خود را اصلاح نمایید. بریج دندان یکی از روش‌های ترمیم دندان است که می‌تواند به بازگرداندن ظاهر‌ و کارآیی دندان‌های شما کمک کند. این بریج می‌تواند شکاف را در جایی که دندان کنده شده پر کند. برای اینکه بدانید بریج دندان چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دندان دارد مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

بریج یا پل دندان چیست؟

 

بریج دندان چیست؟

 

اگر یک یا چند دندان شما کشیده شده و از دست رفته است، یک پل دندان می‌تواند شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی (کاذب) پرکند. پل دندان به طور معمول از تاج‌های هر دو طرف دندانِ کشیده شده یا دندان‌های پشتیبانِ پونتیک (دندان کاذب) ساخته می‌شود و در جای خود ثابت می‌شود.

 

چه کسانی به بریج دندان نیاز دارند؟

 

چه کسانی به بریج دندان نیاز دارند؟

 

در صورت کشیدن یا افتادن دندان‌ها می‌توانید از پل‌های دندان استفاده کنید. شایع‌ترین دلایل از دست دادن دندان‌ها پوسیدگی دندان، بیماری لثه و آسیب دیدگی است. یا ممکن است به دلیل بیماری مادرزادی، بدون دندان به دنیا آمده باشید. برای تهیه‌ی یک پل دندان، به دندان‌های سالم در دو طرف دندان‌های افتاده نیاز دارید.

 

چرا شما به پل دندان نیاز دارید؟

 

چرا شما به بریج دندان نیاز دارید؟

 

دندان‌های شما با هم کار می‌کنند. اگر یک دندان از بین برود، دندان‌های اطراف می‌توانند به فضای خالی منتقل شوند. دندان‌های فک مقابل شما نیز می‌توانند به سمت بالا یا پایینِ فضای خالی حرکت کنند. این امر مشکلات زیر را به وجود می‌آورد:

 

 •       مشکلاتی در گاز گرفتن غذا.
 •       مشکلات جویدن.
 •       درد ناشی از فشار اضافی روی دندان‌ها و فک.
 •       خودآگاهی در مورد نوع ظاهر یا لبخند خود.

 

پل دندان چگونه است؟

 

بریج دندان چگونه است؟

 

یک پل دندان متداول دارای موارد زیر است:

 

 •       دندان‌های اباتمنت: یک متخصص دندانپزشکی دو تاج را روی دندان‌ها در هر دو طرف شکاف قرار می‌دهد. این دندان‌های لنگر مانند یا دندان‌های نگهدارنده می‌توانند دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌های دندانی شما باشند.
 •       پونتیک‌ها: این دندان (یا دندان‌های) کاذب شکاف را پر کرده و به تاج‌ها متصل می‌شود.

 

معرفی انواع بریج‌‎های دندان

 

معرفی انواع بریج‌‎های دندان - بریج دندان

 

 

چهار نوع اصلی پل ها عبارتند از:

 •       پل ثابت سنتی: این پل متداول ترین نوع است و دارای دو یا چند تاج و یک یا چند دندان فیلر است که همگی به هم متصل هستند. تاج‌ها، پل را در جای خود نگه می‌دارند. پل‌های سنتی از فلز، پرسلن متصل به فلز یا سرامیک ساخته شده‌اند.
 •       پل کانتیلور: در این نوع پل، پونتیک فقط به یک دندان اباتمنت متصل می‌شود. این نوع پل گاهی اوقات می‌تواند برای افرادی که فقط در یک طرف شکاف دارای دندان هستند یک گزینه مناسب باشد.
 •       پل دندان مریلند (پل پیوند شده با رزین): اگر دندان‌های جلوی خود را از دست داده باشید ممکن است از این نوع پل‌ها استفاده کرده باشید. این نوع پل ساخته شده از پرسلنِ متصل شده به دندان‌های فلزی یا سرامیکی است و توسط یک فریم پشتیبانی می‌شود. بال‌ها (وینگ‌ها) در هر طرف پل به دندان‌های موجود شما متصل می‌شوند.
 •       پل پشتیبانی شده با ایمپلنت: این پل شبیه «پل ثابت سنتی» است اما به جای اینکه در جای دندان سمان (ثابت و فیکس) شود، توسط ایمپلنت‌ها در جای خود نگه داشته می‌شود.

 

به جای پل دندانی از چه چیزی می‌توانید استفاده کنید؟

 

به جای بریج دندانی از چه چیزی می‌توانید استفاده کنید؟ - بریج دندان

 

برخی از افراد پروتزهای جزئی را انتخاب می‌کنند که درواقع دندان‌های کاذب متحرک هستند. شما می‌توانید آنها را بیرون آورده و تمیز کنید. همچنین ممکن است شما داوطلب کاشت دندان باشید. یک ایمپلنت با جراحی در فک شما قرار داده می‌شود. دندانپزشک می‌تواند در انتخاب بهترین گزینه به شما کمک کند.

 

آیا به ایمپلنت‌های دندانی نیاز دارید؟

 

آیا به ایمپلنت‌های دندانی نیاز دارید؟ -بریج دندان

 

گاهی اوقات دندانپزشک شما ممکن است به جای یک پل، ایمپلنت دندان را توصیه کند. آزمایشگاه دندانپزشکی بر اساس مدلی از دهان شما دندان‌های جدیدی را می‌سازد. یک جراح ایمپلنت را در فک شما قرار می‌دهد. با گذشت زمان، ایمپلنت‌ها با استخوان فک ادغام می‌شوند و به دندان‌های جدید متصل می‌گردند. یک مزیت ایمپلنت‌ها این است که آنها نیازی به پشتیبانی از سوی دندان‌های دیگر ندارند.

پل‌های دندان چقدر رواج دارند؟

 

بریج‌های دندان چقدر رواج دارند؟ - بریج دندان

 

پل‌های دندان راه حل متداول برای دندان‌های کشیده شده یا افتاده هستند. دندانپزشکان برای سال‌ها از آنها استفاده کرده‌اند.

 

در طی روند ساخت یک پل دندان سنتی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

 

در طی روند ساخت یک بریج دندان سنتی چه اتفاقاتی می‌افتد؟ - بریج دندان

 

شما معمولاً حداقل به دو ویزیت با دندانپزشک نیاز خواهید داشت:

 •       آماده سازی دندان‌های اباتمنت: در اولین ویزیت، ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی شما دندان‌های اباتمنت را تغییر شکل می‌دهد. او بخشی از مینا و عاج را از بین می‌برد، بنابراین فضا برای تاج وجود خواهد داشت.
 •       ایمپرشن‌ها: ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی از دندان‌های شما ایمپرشن یا اسکن دیجیتال می‌گیرد. یک آزمایشگاه دندانپزشکی از قالب یا اسکن برای ایجاد پل، دندان‌های کاذب و تاج‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که آزمایشگاه پل شما را ایجاد می‌کند، برای محافظت از مناطق حساس در دهان شما، یک پل موقت برایتان نصب می‌کند.
 •       جایگذاری پل دائمی: در ویزیت دوم، ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی پل موقت را برداشته و پل دائمی را قرار می‌دهد. ارائه دهنده‌ی شما پل را با دقت بررسی می‌کند و هرگونه تنظیمات لازم را برای اطمینان از تناسب آن در دهانتان انجام می‌دهد.

 

پل دندان چه مزایایی دارد؟

 

بریج دندان چه مزایایی دارد؟

 

یک پل دندان می‌تواند:

 •       به گاز گرفتن کمک کند.
 •       از جابجایی دندان‌های باقی مانده در جای خود جلوگیری کند.
 •       توانایی جویدن و صحبت کردن را بازگرداند.
 •       لبخند شما را بهبود ببخشد.

 

آیا پل‌های دندان خطرات و عوارضی دارند؟

 

آیا بریج‌های دندان خطرات و عوارضی دارند؟ - بریج دندان

 

اگر از پل خود به درستی مراقبت کنید، می‌تواند سال‌ها بدون هیچ عارضه‌ای دوام داشته باشد. در صورت خراب شدن دندان‌های اطراف یا خراب شدن سمان، ممکن است پل نیز خراب شود. اگر پل شل شده و دندان‌های نگهدارنده هنوز سالم و دست نخورده باشند، ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند دوباره آن را با سمان جدید متصل کند.

 

پل‌های دندان چه مدت دوام می‌آورند؟

 

بریج‌های دندان چه مدت دوام می‌آورند؟ - بریج دندان

 

پل‌های دندان می‌توانند حداقل پنج تا هفت سال دوام داشته باشند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیزکاری‌های منظم و حرفه‌ای، پل ممکن است بیش از ۱۰ سال دوام پیدا کند.

 

بریج محافظه کارانه

 

بریج ها نوعی روکش برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته به کمک پایه‌های دندانی مجاور فضای بی دندانی می‌باشد. از دست دادن دندان می‌تواند سبب بروز تغییراتی در نحوه جفت شدن دندان‌ها، کج شدن دندان‌های مجاور به سمت ناحیه بی دندانی، ناراحتی‌های مفصل فکی، مشکلات تکلمی، افزایش ریسک بیماری‌های لثه و احتمال بیشتر بروز پوسیدگی دندانی شود.

آیا غذا خوردن با پل دندان سخت است؟

 

آیا غذا خوردن با بریج دندان سخت است؟ - بریج دندان

 

اغلب عکس این قضیه صحت دارد – جایگزینی دندان‌های کنده شده باعث سهولت در خوردن می‌شود. ممکن است ترجیح دهید غذاهای نرم و خرد شده را در قطعات کوچکی بخورید تا زمانی که به پل عادت کنید.

 

آیا پل دندان نحوه‌ی صحبت کردن را تغییر می‌دهد؟

 

آیا بریج دندان نحوه‌ی صحبت کردن را تغییر می‌دهد؟ - بریج دندان

 

اگر دندان‌های جلوی خود را از دست داده باشید، واضح صحبت کردن برایتان دشوار است. یک پل دندان با دندان‌های جلویی در جای مناسب می‌تواند گفتار شما را بهبود بخشد.

 

مراقبت از پل دندان

 

مراقبت از بریج دندان

 

موفقیت پل دندان به سلامت و استحکام دندان‌های باقیمانده بستگی دارد. با استفاده از پل، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که می‌توانند منجر به از دست دادن دندان شوند بسیار اهمیت پیدا می‌کند. برای مراقبت درست از دندان و لثه، باید:

 •       دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید: یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند نحوه‌ی صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما نشان دهد. شما احتمالا از نوع خاصی از نخ دندان به نام تریدر استفاده خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد نخ را بین پل و لثه‌ی خود حرکت دهید.
 •       به طور مرتب نظافت حرفه‌ای انجام دهید: مراجعه‌ی منظم به یک دندانپزشک می‌تواند به تشخیص مشکلات در مراحل اولیه، یعنی هنگامی که درمان موفقیت آمیزتر است، کمک کند.
 •       یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید: مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر را در رژیم غذایی خود جای دهید و سعی کنید غذاهای جویدنی مانند برخی گوشت‌ها را محدود کنید.

چه زمانی باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید؟

 

چه زمانی باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید؟ - بریج دندان

 

اگر متوجه شدید تغییراتی در گاز گرفتن غذاها در شما ایجاد شده یا جویدن غذا ناراحت کننده شده است، به پزشک مراجعه کنید تا بریج شما را معاینه کند. اگر در اطراف بریج درد، قرمزی، تورم یا خونریزی دارید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 

هزینه‌ی پل دندان چقدر است؟

 

هزینه‌ی بریج دندان چقدر است؟

 

هزینه‌ی پل دندان متفاوت است و به نوع پل شما و تخصص دندانپزشک شما بستگی دارد. اگر بیمه‌ی دندانپزشکی دارید، معمولاً بیمه درصدی از هزینه را پرداخت می‌کند. پوشش بیمه به طرح دندانپزشکی خاص شما بستگی دارد.

 

یادداشتی از کلینیک دندانپزشکی دکتر شریفی

 

از دست دادن دندان‌ها می‌تواند بر نحوه‌ی غذا خوردن، صحبت کردن و لبخند تأثیر بگذارد. پل دندان می‌تواند ظاهر و کارآیی دهان شما را بازیابی کند. پل‌های دندان که شکاف ناشی از افتادن یا کنده شدنِ دندان‌ها را پر می‌کنند، می‌توانند سال ها دوام داشته باشند. بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و برای تمیز کردن پل به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید و از او بخواهید بررسی کند که آیا یک پل دندانی گزینه‌ی مناسبی برای شما است یا خیر.

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده