ترمیم دندان با آمالگام

 

بهترین ترمیم آمالگام تهران

 

ترمیم دندان با آمالگام:

 

وقتی دندان پوسیده می شود، دندانپزشک، باید قسمت های آلوده و عفونی را خالی کرده و سپس آن را با ماده مناسبی پر کند. ترمیم دندان با آمالگام یکی از قدیمی ترین و بهترین روشهاست که به صورت پرکردگی های فلزی نقره ای رنگ در دهان افراد دیده می شود.

آمالگام دندان شامل یک پودر از فلزات نقره، قلع، مس و روی است که با جیوه مایع ترکیب می شود و به صورت خمیری درمی آید که برای پرکردن دندان مناسب است. به همین خاطر، بعضی  از افراد با عنوان پرکردن دندان با جیوه از آن یاد می کنند.

تفاوت انواع آمالگام دندان عمدتا مربوط به درصد فلزات مختلف از جمله میزان نقره و شکل ذرات است.

 

تاریخچه آمالگام

 

آمالگام دندان بیشتر از صد سال پیش توسط یک شیمیدان انگلیسی ساخته شد. و به تدریج تبدیل به یکی از بهترین مواد پر کردگی دندان شد.

قبل از آن رایج ترین ماده برای پر کردن دندان، طلا بود. گرچه امروزه هم از طلا برای ساخت روکش دندان در مواردی استفاده می شود.

 

مراحل ترمیم دندان با آمالگام

 1. اولین قدم از مراحل پر کردن دندان با آمالگام تزریق بی حسی است. معمولا دندانی که نیاز به ترمیم دارد، باید بی حس شود تا بتوان بدون احساس ناراحتی، عاج دندان پوسیده را تخلیه کرد.
 2. در مرحله بعد دندان شست و شو داده شده و ضدعفونی می شود.
 3. آمالگام دندان به صورت کپسول هایی است که در آن مخلوط فلزی و جیوه قرار داده شده اند. این کپسول در دستگاه مخصوص قرار می گیرد تا مواد کاملا با هم مخلوط شوند و به صورت خمیری دربیایند. حدود 2-3 دقیقه زمان داریم تا مخلوط آمالگام را درون حفره دندان تراش خورده قرار دهیم.
 4. اضافات آمالگام دندان پاک می شوند و بلندی های ترمیم بررسی می شود و این گونه یک ترمیم دندان با آمالگام باکیفیت و خوب داریم که قادر است تا حدود 10 سال و حتی بیشتر در جویدن کمک کند.                                     مضرات ترمیم دندان با آمالگام:

 

مدتی که از زمان معرفی شدن آمالگام دندان گذشت، نگرانی در مورد جیوه به وجود آمد. چرا که بخار جیوه سمی است. اما سالهاي طولاني مطالعه و آزمايش روي افراد داراي اين ترميم ها انجام شد و هيچ ارتباطي بين جيوه و بيماري هاي مختلف پيدا نشد.

و مورد تایید FDA قرار گرفت. این میزان جیوه خیلی کمتر از حد مجاز آن برای بدن است. جيوه موجود در اين ترميم ها بسيار كمتر از جيوه موجود در هوا يا غذاهاي دريايي است كه ما روزانه مصرف مي كنيم. مطالعات مختلف نشان داده اند که ترمیم دندان با آمالگام، یک روش مطمئن و ایمن برای پر کردن دندان است.

 

مزایای ترمیم دندان با آمالگام:

 1. استحکام آمالگام دندانی بالاست و فشارهای جویدن را به خوبی تحمل می کند.
 2. میزان شروع مجدد پوسیدگی اطراف آن، نسبت به کامپوزیت دندان کم تر است.
 3. مراحل کاری آن ساده تر و سریع تر از کامپوزیت دندانی است و برای کودکان هم کاربرد زیادی دارد.
 4. برای پر کردن دندان با پوسیدگی های خیلی عمیق انتخاب اول هستند.
 5. قیمت آنها در مقایسه با سایر ترمیم ها، ارزان تر است.
 6. با نگهداری خوب، عمر طولانی تری دارند و به مرور زمان هم بهتر و بهتر می شوند.

 

معایب ترمیم دندان با آمالگام:

 1. ظاهر آن فلزی و نقره ای است و مثل ترمیم های همرنگ دندان زیبا نیست. به همین خاطر بین افراد به نام پرکردن دندان با مواد سیاه هم معروف شده است.
 2. برای ترمیم آمالگام، نیاز به تراش بیشتری روی سطح دندان، نسبت به ترمیم کامپوزیت داریم.

 

بهترین برند آمالگام:

 

برندهای مختلفی از آمالگام در بازار وجود دارند. تفاوت برندها در میزان نقره موجود در آن هاست. بعضی برندها مخصوص ترمیم های وسیع هستند. برای انتخاب بهترین برند حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

ترمیم دندان بیلدآپ:

 

اگر حجم وسیعی از دندان نیاز به بازسازی داشته باشد، معمولا از انواع مختلف روکش دندان استفاده می کنیم. اما اگر به هر دلیلی نتوانیم دندان را روکش کنیم، باید کل ساختار دندان را با مواد ترمیم دندان بازسازی کنیم. به این ترمیم های وسیع، بیلد آپ گفته می شود. برای بازسازی چنین دندانی، استفاده از پین های دندانی رایج است.

پین دندان ، در دندانهایی که عصب کشی نشده اند، کوچک و به اندازه 2 میلیمتر است و کمک می کند که ماده پر کردگی در جای خود باقی بماند.

ترمیم دندان با آمالگام

 

ترمیم دندان با پین

 

در دندانهایی که عصب کشی شده اند، پین های بزرگتری داخل کانال ریشه دندان گذاشته می شود.

 

بیلد آپ دندان با پین

 

ترمیم دندان با پین داخل کانال

 

تفاوت بیلداپ دندان با روکش دندان:

 

بیلدآپ دندان معمولا درمان موقتی تری نسبت به روکش دندان است. روکش دندان، دندان را بغل کرده و از شکستن آن جلوگیری می کند. اما برای بیلدآپ دندان لازم است که بافت سالم بیشتری باقی مانده باشد. در غیراینصورت شکستن دندان یا ماده پر کردگی ممکن است.

 

پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه؟ بهترین نوع پرکردگی کدام است؟

 

مواد زیادی برای ترمیم دندان وجود دارد. هر کدام دارای مزایا  معایبی هستند. دندانپزشک با توجه به عمق پوسیدگی، سابقه حساسیت یا آلرژی فرد، و نوع دندان ممکن است ترمیم دندان با آمالگام، ترمیم دندان با کامپوزیت یا روکش دندان را توصیه کند.

 

اما به طور کلی

 1. میزان پوسیدگی دندان و اینکه پوسیدگی نسبتا عمیق است یا نه
 2. میزان بهداشت دندان و استفاده از نخ دندان و مسواک
 3. اثر روی زیبایی و بودن در معرض دید.

 

روی انتخاب ماده مناسب برای ترمیم دندان اثر دارد.

 

البته این ارجحیت شخصی بیمار هم مهم است و با توجه به هر بیمار به طور جداگانه تصمیم گیری می شود.

در بسیاری کشورها خصوصا کشورهای اروپایی، آمالگام کاملا حذف شده و تمام ترمیم های دندان با کامپوزیت انجام میشود.

اما آمالگام همچنان به عنوان ترميم دائمي موفقي به شمار مي رود.

 

تعویض آمالگام با کامپوزیت:

 

امروزه تقاضاي درمان هاي زيبايي بسيار بيشتر شده است. و بسياري بيماران مايلند كه دندانهايی که قبلا با مواد فلزی پرکرده اند، با مواد همرنگ دندان ترميم شود.

ترميم هاي قديمي فلزي داراي يك ويژگي بسيار خوب هستند و آن اين است كه هرچه از عمرشان ميگذرد بهتر و بهتر ميشوند،  البته در صورتي كه پوسيدگي جديد يا شكستگي در آنها ايجاد نشود. بنابراين در دندانهايي كه در معرض ديد نيستند، گاهي بهتر است تعويض نشوند.  در بعضي موارد هم ترميم هاي همرنگ دندان  با كيفيت را ميتوان جايگزين كرد.

 

مواد همرنگ دندان امروزه داراي استحكام و خواص خيلي خوبي هستند و كيفيت بالايي دارند و زيبا و طبيعي هستند.

پس اگر قصد تعویض آمالگام با کامپوزیت را داريد بهتر است براي تصميم گيري نهايي از نظر دندانپزشك خود بهره مند شويد.

تعویض آمالگام با کامپوزیت

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده